Протест: Најопасното ѓубре завршува во Дрисла, а ние го дишеме тоа

„Дрисла“ е потенцијално најголемиот емитер на диоксид и на фурани, со години работи со застарена технологија и без запазување на еколошките стандарди, па активистите за чист воздух денеска на десетина минути го блокираа нејзиниот влез барајќи одговор што се пали во печката за медицински отпад и инсистирајќи веднаш да се раскине договорот со италијанскиот концесионер „ФЦЛ амбиенте“. Активистите побараа Основното јавно обвинителство да отвори истрага за Дрисла и за утре најавија протест во 13 часот пред Собранието. Целиот отпад и најопасното ѓубре завршува во Дрисла, а ние сето тоа го дишеме, рекоа тие.

 
Петок, Февруари 1, 2019 - 15:25

Фотогалерија

01 Јануари 2019 - 13:26

Огнометот што го означи почетокот на 2019-та блескаше над Скопје речиси шест минути и барем за неколку часа ги...

01 Јануари 2019 - 10:47

Од Њујорк до Хонг Конг, градовите низ целиот свет изведоа прекрасни огномети, кои го осветлуваа небото и ги...

27 Декември 2018 - 13:25

Галии, маскенбали, месечини, магли и лавови и целата слика на нашата сакана загадена испразнета Македонија во...

24 Декември 2018 - 18:44

Авалонската година навистина заврши како што треба: синоќа со фештата на Влатко и Џибони. Одлична...

23 Декември 2018 - 15:39

Во центарот на Скопје денеска се одржа дедомразовска трка како дел од празничната новогодишна еуфорија. На...

23 Декември 2018 - 10:23

Синоќа во Скопје видливоста беше помала од 10 метри, густата магла која го покри градот ја зголеми...

12 Декември 2018 - 11:53

Здравствените работници од скопските клиники и денеска излегоа на протест незадоволни од одлуката на град Скопје...

04 Декември 2018 - 13:29

Поради ненормалното загадување на воздухот два дена по ред Министерството за животна средина денеска се фати за...

03 Декември 2018 - 18:36

Група граѓани од „Македонија блокира“ вечерва се вратија кај шаторите со кои ја блокираат улицата пред...

01 Декември 2018 - 17:35

Демонстрантите од иницијативата „Македонија блокира“ поставија шатори на улицата пред Собранието, во кое денес...

01 Декември 2018 - 17:04

Повеќе од илјада граѓани со знамиња со сонцето од Вергина и со руски знамиња, организирани од „Македонија...

28 Ноември 2018 - 20:43

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од пред Владата, каде што беше целта на протестниот марш, рече дека...