Протест: Најопасното ѓубре завршува во Дрисла, а ние го дишеме тоа

„Дрисла“ е потенцијално најголемиот емитер на диоксид и на фурани, со години работи со застарена технологија и без запазување на еколошките стандарди, па активистите за чист воздух денеска на десетина минути го блокираа нејзиниот влез барајќи одговор што се пали во печката за медицински отпад и инсистирајќи веднаш да се раскине договорот со италијанскиот концесионер „ФЦЛ амбиенте“. Активистите побараа Основното јавно обвинителство да отвори истрага за Дрисла и за утре најавија протест во 13 часот пред Собранието. Целиот отпад и најопасното ѓубре завршува во Дрисла, а ние сето тоа го дишеме, рекоа тие.

 
Петок, Февруари 1, 2019 - 15:25

Фотогалерија

21 Април 2019 - 19:45

Завршија шестите претседателски избори во Македонија. Велат скандинавски, демек мирни, фер и демократски. И...

19 Април 2019 - 12:08

Во денешниов богат убиствен и самоубиствен сообраќаен хаос низ градов, посебна улога имаат пешаците-камикази....

19 Април 2019 - 11:39

Пенкалца и маички, рокенрол и квизови, толпи народ и песни и спотови, обожавање и хејтање, ниски удари и високи...

15 Април 2019 - 21:05

Во славната катедрала Нотр Дам во францускиот главен град попладнево...

14 Април 2019 - 17:00

„Сега чекориме на патот кон евроинтеграцијата и одиме заедно напред. Градиме едно општество за сите, во кое сите...

13 Април 2019 - 22:17

Восхитена сум од глетката и инспирирана, неверојатна инспирација сте. Веќе неколку месеци одиме во Македонија и...

05 Април 2019 - 11:27

Јапонските цреши се симболичен цвет на пролетта, симбол на краткотрајноста на животот и на обновата. Откако...

02 Април 2019 - 11:09

Премиерот Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што допатува во земјава во официјална посета, која веќе е...

21 Март 2019 - 19:56

Третата и последна супермесечина во 2019 го осветли ноќното небо на 20 март, сјаејќи посветла и поголема од...

10 Март 2019 - 07:58

Кралската свита, во која беа принцот и принцезата, придружувани од Струмичките мажоретки и оркестарот на...

22 Февруари 2019 - 15:26

...на музика, смеа и работа. Така беше и на синоќешната дваесет и втора Златна бубамара, која како и секоја...

20 Февруари 2019 - 11:41

Во февруари 2018 воопшто немаше полна месечина, ама годинашниов февруари ни надомести со најголемата полна...