Маските од Вевчани за енергетската криза, за Украина, за...

Театарот на отворено во Вевчани почна. Маските за Украина, за кралицата Елизабета, за енергетската криза, за ЕУ...  продефилираа денеска на традиционалниот карневал во Вевчани. Василичарите и годинава направија незаборавна пародија на актуелните политички и секојдневни случувања во земјава и светот. На карневалското дефиле, традиционално, продефилираа и зетот и невестата, глупавите августи, ѓаволите, зурлите и тапаните. Карневалот заврши со василичарското оро пред многубројната публика. Вевчанци велат дека овој карневал е стар повеќе од 1.400 години. Паганските верувања се дека со маските ќе се избркаат злите духови. Како ќе биде во 2023 година, ќе видиме.

                                                                                                                Фото: Роберт Атанасовски

 

 
Петок, Јануари 13, 2023 - 19:50

Фотогалерија

04 Февруари 2023 - 11:53

Црквата Свети Спас во Скопје, местото каде што е гробот на македонскиот великан Гоце Делчев, веќе неколку дена е...

22 Јануари 2023 - 16:59

„Ние не се бориме за директорското место, за политички партии и избори, се бориме за Здраво млади, се бориме за...

19 Јануари 2023 - 14:20

„Сите да сте живи и здрави“, рече Христијан Нинески, кој го фати крстот во реката Вардар на централната...

07 Јануари 2023 - 14:40

Централното одбележување беше во Соборниот храм „Свети Климент Охридски" во Скопје, каде богослужеше...

06 Јануари 2023 - 16:12

Со Бадниково гранче, свеќа в рака и желба за добро здравје, православните верници ги наполнија светите храмови...

02 Јануари 2023 - 20:05

Деновиве од густата магла во Скопје не се гледа прст пред око, градот повторно ги урива рекордите во загаденост...

31 Декември 2022 - 23:02

Во 2022 заврши пандемијата во светот, почна војната. Во Македонија протести, маскенбали, сѐ по старо и ништо...

25 Декември 2022 - 15:57

Традиционалната Дедомразовска трка денеска напладне се одржa во Скопје во организација на здружението за спорт и...

02 Декември 2022 - 18:01

Градоначалничката Данела Арсовска ни денеска не се сретна со претставниците на приватните превозници. Ние сме...

30 Ноември 2022 - 10:57

Германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер заедно со претседателот на Македонија Стево Пендаровски, како...

28 Ноември 2022 - 10:52

По неуспешните минатонеделни преговори со градските власти, приватните превозници денеска решија парите да си ги...

14 Ноември 2022 - 18:08

Протестот заврши, но претставниците на организацијата Студентски отпор се во Собранието на разговор со...