„Крвта не е боја! Бојата се пере!“ Од денешните протести

Денешниот протест на граѓаните против власта беше под знакот на убиството на Мартин Нешковски. Со транспарент „Ова е крајот! Заради Мартин, за сите“ тие денеска во голем број се собраа пред СЈО, од каде што тргнаа кон Владата, но кај Соборниот храм беа запрени од полициски кордон. Кордонот беше пробиен, па протестот продолжи пред Владата. До 18 јуни Уставниот суд да се произнесе за уставноста на СЈО и да се ослободат притворените активисти, беа двете итни барања што демонстрантите ги поставија таму. Протестот заврши на градскиот плоштад, кој беше обоен во крвавоцрвена боја.

 
Вторник, Јуни 7, 2016 - 00:15

Фотогалерија

18 Јули 2021 - 18:23

По пауза од една година поради ковид-пандемијата, викендов се одржува Галичката свадба на која годинашни невеста...

08 Јули 2021 - 20:20

Право скопско изгор-лето, но тоа очигледно не ги спречува скопските девојки и жени да блескаат од убавина. На...

26 Јуни 2021 - 16:48

Фото: Роберт Атанасовски

16 Јуни 2021 - 21:59

Вечерва беше направена уште една проба на неодамна набавеното специјално противпожарно возило со скали кои...

29 Мај 2021 - 22:15

Врховниот суд да ги укине пресудите, да го поништи судењето и да има ново судење, оставка на Владата, распуштање...

27 Мај 2021 - 12:38

Месечината, вчеравечер го воодушеви светот нудејќи спектакуларна глетка. Овојпат видовме супермесечина,...

23 Мај 2021 - 14:26

Скопје и годинава е дел од глобалното хуманитарно движење „The Distinguished Gentleman's Ride" кое се одржува во...

17 Мај 2021 - 13:28

Фото: Роберт Атанасовски

13 Мај 2021 - 22:05

Ректо се гледа старата Скопска чаршија празна и без луѓе. Освен за празникот Рамазан Бајрам.

Фото...

06 Мај 2021 - 17:59

„Како да те штипнало нешто“, одговори премиерот Зоран Заев пред спортската сала A1 Aрена на прашањето како се...

25 Април 2021 - 15:26

Се собраа пред Влада во 11 часот, а завршија пред Собранието. Со мирен протест голем број демонстранти денеска...