„Историски ден“: потпишан договорот за решавање на името (ФОТО)

Во селото Нивици/Псарадес во Мала Преспа, на грчка територија денеска беше потпишан конечниот Договор за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Договорот го потпишаа министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас, а делегациите на двете земји ги предводеа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. По потпишувањето делегациите заминаа со чамци на македонска страна на Преспа, на ручек во Отешево. Двајцата премиери меѓусебно се нарекоа пријатели и го оценија го потпишувањето на договорот како историски ден. 

 
Недела, Јуни 17, 2018 - 12:42

Фотогалерија

14 Јули 2018 - 23:40

Во Градскиот парк во Скопје вечерва се одржа прослава по повод поканата за зачленување на Македонија во НАТО....

06 Јули 2018 - 18:49

По невообичаено студениот јуни, почетокот на јули нѐ потсети на скопските жешки лета. Еве како тоа денеска...

04 Јули 2018 - 09:29

Денот на независноста во американската амбасада во Скопје вчера се одбележа со посебен стил на облекување -...

24 Јуни 2018 - 00:40

Под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ пред Парламентот се одржа протест, организиран од група граѓани...

14 Јуни 2018 - 01:57

„Македонија, Македонија“ извикуваа околу 1.500-те учесници на вчерашниот...

09 Јуни 2018 - 15:10

Кратка, но поројна бура со ветрови од над 80 км/ч претпладнево го зафати Скопје и предизвика голем број штети...

06 Јуни 2018 - 11:47

Само да не го попиеме и Мјолнир.

05 Јуни 2018 - 12:01

Во Сан Мигуел Лос Лотес, блиску до најактивниот вулкан во Гватемала, Фуего, пожарникарите напорно работат, но...

30 Мај 2018 - 12:33

На денешната конференција за медиумите премиерот Зоран Заев појасни дека сѐ уште нема конечен договор за името,...

23 Мај 2018 - 14:48

Никола Груевски...

30 Април 2018 - 11:11

Некогаш блескавиот отешевски хотел „Европа“ 13 години зјае празен. Искршен, изгорен, демолиран, демонтиран, како...