Градот Скопје се откажа од езерото Треска и го отстапи на Сарај

Булдожери влегоа во комплексот „Езеро-Треска“. Општина Сарај реши да ги среди овие 35 хектари кои со години се веќе напуштени. И градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, кога беше кандидат реши да го врати сјајот на езерцето. Но, неговиот колега Блерим Беџети, градоначалникот на општина Сарај има други планови – се чека владина одлука за прогласување на туристичка развојна зона, а тоа значи хотели, деловни објекти, а се споменуваат и казина. Тоа значи пренамена на земјиштето од земјоделско, во градежно. Толку од спортско-рекреативниот центар за кој пари даваа нашите родители, баби, дедовци, граѓаните на Скопје.  

 
Петок, Јануари 22, 2021 - 16:20

Фотогалерија

16 Јуни 2021 - 21:59

Вечерва беше направена уште една проба на неодамна набавеното специјално противпожарно возило со скали кои...

29 Мај 2021 - 22:15

Врховниот суд да ги укине пресудите, да го поништи судењето и да има ново судење, оставка на Владата, распуштање...

27 Мај 2021 - 12:38

Месечината, вчеравечер го воодушеви светот нудејќи спектакуларна глетка. Овојпат видовме супермесечина,...

23 Мај 2021 - 14:26

Скопје и годинава е дел од глобалното хуманитарно движење „The Distinguished Gentleman's Ride" кое се одржува во...

17 Мај 2021 - 13:28

Фото: Роберт Атанасовски

13 Мај 2021 - 22:05

Ректо се гледа старата Скопска чаршија празна и без луѓе. Освен за празникот Рамазан Бајрам.

Фото...

06 Мај 2021 - 17:59

„Како да те штипнало нешто“, одговори премиерот Зоран Заев пред спортската сала A1 Aрена на прашањето како се...

25 Април 2021 - 15:26

Се собраа пред Влада во 11 часот, а завршија пред Собранието. Со мирен протест голем број демонстранти денеска...

24 Април 2021 - 20:53

Расцутеа јапонските цреши, Максим Горки пак е највеселата и најрозова скопска улица.  

Фото:...

05 Април 2021 - 16:23

Во Спортскиот центар А1 арена („Борис Трајковски“) денеска започна масовната имунизација на населението за ковид...

29 Март 2021 - 00:17

Македонската репрезентација со убедливи 5-0 го победи Лихтенштајн, но главна тема по натпреварот е напаѓачот...