Генерална проба на противпожарната скала за висококатници

Вечерва беше направена уште една проба на неодамна набавеното специјално противпожарно возило со скали кои овозможуваат пожарникарите да се искачат на горните катови од висококатниците, нешто што досега беше проблем при гасење на пожари во високи згради и кули. Вежбата беше изведена во времето од 19 до 21 часот, со учество на пожарникари, специјално обучени припадници на полицијата, на цивилни служби за спасување, ангажиран беше и хеликоптер, а настанот предизвика голем интерес на граѓаните. Највозбудени, се чини според фотографиите, беа децата.

 
Среда, Јуни 16, 2021 - 21:59

Фотогалерија

18 Јули 2021 - 18:23

По пауза од една година поради ковид-пандемијата, викендов се одржува Галичката свадба на која годинашни невеста...

08 Јули 2021 - 20:20

Право скопско изгор-лето, но тоа очигледно не ги спречува скопските девојки и жени да блескаат од убавина. На...

26 Јуни 2021 - 16:48

Фото: Роберт Атанасовски

29 Мај 2021 - 22:15

Врховниот суд да ги укине пресудите, да го поништи судењето и да има ново судење, оставка на Владата, распуштање...

27 Мај 2021 - 12:38

Месечината, вчеравечер го воодушеви светот нудејќи спектакуларна глетка. Овојпат видовме супермесечина,...

23 Мај 2021 - 14:26

Скопје и годинава е дел од глобалното хуманитарно движење „The Distinguished Gentleman's Ride" кое се одржува во...

17 Мај 2021 - 13:28

Фото: Роберт Атанасовски

13 Мај 2021 - 22:05

Ректо се гледа старата Скопска чаршија празна и без луѓе. Освен за празникот Рамазан Бајрам.

Фото...

06 Мај 2021 - 17:59

„Како да те штипнало нешто“, одговори премиерот Зоран Заев пред спортската сала A1 Aрена на прашањето како се...

25 Април 2021 - 15:26

Се собраа пред Влада во 11 часот, а завршија пред Собранието. Со мирен протест голем број демонстранти денеска...

24 Април 2021 - 20:53

Расцутеа јапонските цреши, Максим Горки пак е највеселата и најрозова скопска улица.  

Фото:...