Дел на клупи, дел на компјутер, дел без лозинка: учебна година 20/21

Денеска почна учебната година за 270 илјади ученици и средношколци во земјава, под посебни, досега невидени услови поради пандемијата на коронавирусот. Дел од учениците денеска влегоа во училниците, на два метри растојание од своите другарчиња, а најголем дел останаа дома, пред компјутер, на онлајн-настава, или пред телевизор, попусто барајќи го каналот на кој се емитува наставата. А имаше и такви што од којзнае кои причини сѐ уште ја немаат добиено својата лозинка за платформата, па фрустрирано се чувствуваа отсечени од светот. Еве дел од дечињата што денеска баш тргнаа во училиште. 

 
Четврток, Октомври 1, 2020 - 14:59

Фотогалерија

22 Јули 2020 - 13:52

Кометата Неовајс првпат беше забележана на 27 март. Деновиве таа е видлива за луѓето на Земјата, а најблиску до...

06 Јули 2020 - 18:23

 

Фото: Роберт Атанасовски

 

05 Јули 2020 - 20:28

Кампањата за предвремените парламентарни избори е во полн ек. Останаа уште седум дена. Тука сме сигурни. Ама не...

27 Јуни 2020 - 23:04

Двоцифрени бројки на новозаразени, нема ден без мртви, болниците преполни, лекарите уморни, сите нормални држави...

17 Јуни 2020 - 12:54

Кога сме кај тоа...

Фото: Роберт Атанасовски

10 Јуни 2020 - 14:54

„Денешниот ден покажа што значи да се биде членка на НАТО. Тоа значи да ги имате НАТО воздухопловите, во...

05 Јуни 2020 - 11:44

Вчера, скопски Зелен пазар, неколку часа пред 80-часовниот карантин...

Фото: Роберт Атанасовски...

04 Јуни 2020 - 20:33

Коронавирусов никако да попушти. Таман се порадувавме и земавме длабок здив по мерките - пак карантин во Скопје...

28 Мај 2020 - 17:31

Денеска првпат по два и пол месеци се отворија кафулињата и рестораните во земјава. Се почитуваат мерките, се...

18 Мај 2020 - 13:39

По неопходните проверки, лидерите на парламентарниите политички партии во вилата Водно за две недели повторно се...

16 Мај 2020 - 21:36

Ви текнува на времето кога можевме да си муабетиме и на 2 сантиметри еден од друг, а маската нè асоцираше на ПМ-...