Дел на клупи, дел на компјутер, дел без лозинка: учебна година 20/21

Денеска почна учебната година за 270 илјади ученици и средношколци во земјава, под посебни, досега невидени услови поради пандемијата на коронавирусот. Дел од учениците денеска влегоа во училниците, на два метри растојание од своите другарчиња, а најголем дел останаа дома, пред компјутер, на онлајн-настава, или пред телевизор, попусто барајќи го каналот на кој се емитува наставата. А имаше и такви што од којзнае кои причини сѐ уште ја немаат добиено својата лозинка за платформата, па фрустрирано се чувствуваа отсечени од светот. Еве дел од дечињата што денеска баш тргнаа во училиште. 

 
Четврток, Октомври 1, 2020 - 14:59

Фотогалерија

16 Октомври 2020 - 11:21

Црни, бели, дезенирани, аптекарски, домашни, нарачани. Скопјани есенва со маски се штитат од непосакуваните...

04 Октомври 2020 - 17:12

Под мотото „Трчањето ќе ве промени" денес на скопските улици се одржа 16-то издание на најмасовната спортска...

24 Септември 2020 - 23:51

Тотнем добро се испоти за да се пласира во плејофот од Лига Европа, Жозе Мурињо можеби очекуваше полесна задача...

20 Септември 2020 - 23:48

Во регионот на Осоговието на осум километри северозападно од Кратово се наоѓа една од најубавите природни...

09 Септември 2020 - 12:32

Пожарот што избувна утрово во зградата кај што се сместени и Секретаријатот за европски прашања и агенцијата МИА...

06 Септември 2020 - 14:59

Фестивалот се одржа на 4 и 5 септември на Плоштад Македонија во Скопје

Оваа година беше избрана...

31 Август 2020 - 13:24

Фото: Роберт Атанасовски

27 Август 2020 - 18:24

Србија минатата недела почна да поставува жичена ограда на границата со Македонија, за која прешевските власти...

22 Август 2020 - 10:22

Синоќа се одржа претпоследената вечер на третото издание на Mеѓународниот фестивал на светлосната уметност,...

04 Август 2020 - 23:35

Фото: Роберт Атанасовски

04 Август 2020 - 12:26

Конститутивната собраниска седница се одржува со зајакнати мерки за заштита од коронавирусот. На новите...

31 Јули 2020 - 12:54

Фото: Роберт Атанасовски