„Декриминализација, кога?“, марш на сексуалните работници

Со транспарентот „Декриминализација, кога?“ сексуалните работници денеска на улицата Македонија во Скопје го почнааа традиционалниот 14. Марш на црвените чадори, на 17 декември, Меѓународниот ден за стоп на насилството врз сексуалните работници. „Денес сме тука да ги прашаме носителите и спроведувачите на законите, декриминализација, кога?, бидејќи не можеме да пристапиме до здравство, социјала и правни услуги“, рече претставничка на сексуалните работнички и додаде дека државата мора да мисли и на најранливите категории граѓани.

 Фото: Роберт Атанасовски

 
Петок, Декември 17, 2021 - 14:16

Фотогалерија

24 Мај 2022 - 17:26

На заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје, денеска Соборот на Српската православна црква ја...

22 Мај 2022 - 17:30

Моторџии во елегантни костуми по седми пат денеска продефилираа низ скопските улици на трката чија цел е да се...

16 Мај 2022 - 10:28

Синоќа пристигна првото целосно затемнување на Месечината во 2022 година, а утрово крвавата супермесечина ги...

12 Мај 2022 - 22:27

На армискиот полигон Криволак денеска почна досега најголемата воена вежба во Македонија. Со падобрански скокови...

08 Мај 2022 - 16:57

45 најразлични воздухоплови, авиони и хеликоптери кои учествуваат во вежбата „Брз одговор 22...

24 Април 2022 - 12:35

Еден од најголемите христијански празници во еден од најубавите македонски манастири, „Свети Јован Бигорски"....

16 Април 2022 - 11:39

Фотографија: Роберт Атанасовски

14 Април 2022 - 16:09

Пожарот кој попладнево изби во кругот на поранешната фабрика Треска во центарот на Скопје се уште не е изгаснат...

08 Април 2022 - 14:43

Значително се зголеми бројот на младенчињата во Зоолошка. Почна со раѓањето на трите лавчиња, па мала лама,...

25 Март 2022 - 20:27

На плоштадот „Македонија“ во Скопје, неколкумина од македонските фудбалери ги поздравија насобраните навивачи...

06 Март 2022 - 00:02

„Време е, нека почне Струмичкиот карневал“, објави Кралот. И почна. По две години пауза Струмица повторно ја...