Претседателот на Боцвана Мокгвееци Масиси во петокот рече дека некои од четворицата дипломати позитивни на варијантата омикрон на новиот коронавирус пристигнале од Европа и повика на укинување на одлуката за ограничување на патувањето од јужноафриканските земји воведени од страна на голем број земји.

Македонија

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Автомобилизам

Запознајте го „икс-ем“, плагин кросовер со 750 коњски сили кој е првиот самостоен „М“ кросовер во историјата на германската марка и првото самостојно „М“ возило од суперавтомобилот М1 на крајот на 70-тите. И има толку голема предна решетка што дури и таа на електричниот кросовер „и-икс“ изгледа убаво.