ФоТон

Ако сакате „оригинал" стока од светски познатите модни дизајнери, може да го посетите пазарот во Шутка. Таму за малку пари ќе си купите парчиња облека со непотврден квалитет, но како што велат продавачите - „гарант бренд облека".

05 Мај 2018 - 18:09

Охрид е магија што чудесно ги спојува културното наследство и природното богатство. Иако е познато туристичко место, развиено и атрактивно за живеење, македонскиот дел од рајот се соочува со сериозен проблем - иселувањето.

30 Април 2018 - 18:41

Качување по карпи, адреналински скијачки тури, планинарење, велосипедски тури низ раскошните планински предели во земјава... се само дел од понудите што го креваат адреналинот на странските туристи што одлучиле да одморат во земјава.

22 Април 2018 - 13:41

Во нашиот свет сите сме еднакви. Ваква порака ќе ве пречека на влезот во една од училниците од основното училиште „Толи Зордумис" во Куманово. Во единственото училиште од мешан етнички состав, преку образование, учење, игра и комуникација се негува соживотот и се надминуваат разликите.

30 Март 2018 - 19:44

Единаесетгодишни ученици наместо на час, посетувале спортски обложувачници. Џепарлукот наместо за ужинка, го трошеле на ливче за спортски натпревари, со надеж дека ќе имаат среќа да заработат. Ова ги крена на протести жителите на гостиварското село Врапчиште, со единствено барање, спортските обложувачници да „испарат" од нивното село. Првпат во Македонија се одржа и таков бунт - против обложувачниците.

13 Март 2018 - 09:51

За акцијата „Ден на дрвото" официјално беше кажано дека се потрошени 18 милиони евра, милиони дрвца беа насадени насекаде низ Македонија. Само 21 отсто од тие дрвца се фатија. Но тоа е друга тема, за темелноста и волонтаризмот при спроведувањето на таа акција. Паралелно со оваа акција, со години по ред се изведуваат друг тип активности поврзани со дрвото - илегално сечење на шумите и црн бизнис со продавање дрва за огрев. И тука беа потрошени милиони букови и дабови стебла за милиони евра - нелегална заработувачка.

08 Март 2018 - 11:50

Немаат супермоќи, но имаат моќ да спасуваат животи. Го ризикуваат сопствениот за да спасат туѓ живот. Работат тимски и влегуваат во оган тогаш кога сите бегаат од него. Тоа се нашите пожарникари.

22 Февруари 2018 - 09:20

Во Институтот за судска медицина и криминалистика по наредба на обвинител се прави последниот медицински преглед, односно обдукцијата. Преку овој последен „разговор“ со починатиот, обдуцентите го наоѓаат одговорот на прашањето како и зошто завршил еден човечки живот.

08 Февруари 2018 - 10:05

Во Македонија малку се знае за скриениот свет на Јуруците и за нивната посебност. Тие се големи поклоници на традицијата што се пренесува од колено на колено – девојчињата се мажат во тинејџерските години, и тоа за мажот што ќе ги купи, раѓаат деца, работат во полето или шијат традиционална специфична облека. И речиси цел живот се изолирани од цивилизацијата.

06 Февруари 2018 - 09:54

Морбидна глетка нѐ пречека во велешкото предградие Превалец. Тука, на педесетина метри од куќите, дробилките на фабриката за вар на фирмата „Каменолом техно павер“ чиниш толку го „ископале“ ридот, што тој ќе се урне и ќе ги поклопи

16 Јануари 2018 - 13:41

Судбината на овие две деца чиј живот наместо нагоре кон облаците, одамна се втурнал во амбис, ја делат стотици деца низ Македонија.

05 Јануари 2018 - 16:30

Мајка и ќерка повеќе од една година заспиваат под распуканите ѕидови на својата куќа со молитва да се разбудат живи. Двете жени со тага во очите раскажуваат за нивната немоќ да сторат нешто за враќање на нивниот живот во нормала.

28 Декември 2017 - 10:47

Вкупно 30 сопственици на станови во зграда во центарот на Скопје треба дополнително да платат секој по 2.400 евра за комуналии што не ги платила фирмата „Лем Инженеринг". Тоа е епилогот од децениска голгота почната уште во 2004 година, но и слика на урбанистичкиот хаос во Скопје

17 Октомври 2017 - 11:55

Зима или лето, пролет или есен... веќе нема никакво значење. Апаратите за мерење на загаденоста на воздухот во скопската општина Карпош постојано покажуваат зголемени концентрации на честичките ПМ 10 и ПМ 2,5 во воздухот. Овие апарати често покажуваат дека концентрациите на овие честички во воздухот се многу над максимално дозволените количества.

16 Октомври 2017 - 11:48

Прво поплава, потоа карцином на гласните жици на таткото, а сега и немање пари децата да студираат... Вака во една реченица може да опише судбината на семејството Балиќ од Сингелиќ по минатогодишните поплави во скопскиот регион. Куќата им е речиси урнисана, помошта од државата за реновирање на куќата од две илјади евра беше добредојдена, ама за операцијата на таткото и... денес сите се под кирија и чекаат.

22 Септември 2017 - 11:34

Информациите на овој веб-сајт не се официјални информации од Владата на САД и не ги претставуваат гледиштата или ставовите на УСАИД или Владата на САД.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе