Жител од тетовско ја принудувал сопругата на сексуални односи со други лица

Дваесет и шест годишна жителка на тетовско село, вчера пријавила семејно насилство што го извршил нејзиниот сопруг И.И.(28).

Според пријавата сопругот подолго време психички и физички ја малтретирал, а пријавила и дека ја принудувал на сексуални односи со други лица од различни места од полошкото подрачје.

И.И. е лишен од слобода и задржан за натамошна постапка.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе