МВР билтен

Жител на Могорче обвинет за илегално поседувaње оружје и муниција

Во домот на жител на дебарско Могорче на 15 септември 2017 година било пронајдено полуавтоматско огнено оружје кое го држел неовластено.

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинителен акт против лице од дебарското село Могорче, осомничено за кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи" од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик, соопшти Јавното обвинителство.

Како што се наведува во соопштението, на 15 септември 2017 година, во домот на обвинетиот во Могорче било пронајдено полуавтоматско огнено оружје – пиштол марка „Застава" и рамка со муниција со 6 куршуми со калибар од 6,35 милиметри, кои ги држел неовластено. 

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе