Жена заврши зад решетки во „Идризово“ за трговија со оружје

Вчера околу 15.15 часот, полициски службеници од Полициската станица Јажинце при влез во државата ја привеле Р.С.(46), од тетовско Добарце. Таа се барала за издржување на тригодишна затворска казна за „неовластено изработување, посредување и тргување со оружје и распрскувачки материи", казниво по член 396 став 2 од Кривичниот законик.

Околу 23.30 часот од страна на полициски службеници на СВР Тетово таа била спроведена во Казнено-поправната установа Затвор „Идризово“ во Скопје за издржување на казната.

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе