Поднесена е кривична пријава

Жена со потврден ковид-19 се шетала заразена

ОВР Гостивар поднесе кривична пријава против Л.Ј.(34) од с.Дебреше, гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здраствените прописи за време на епидемија".

На 15.08.2021, полициски службеници од ОВР Гостивар извршиле контрола, но пријавената не била затекната во својот дом и покрај тоа што била потврден позитивен случај на ковид-19 и имала решение за изолација и домашно лекување.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе