Во Куманово

Жена прегазена на паркинг

Патничко моторно возило „фолксваген голф" со кумановски регистарски ознаки, управувано од И.Ј. (51) од село Лојане вчера, на паркинг на булеварот „Октомвриска револуција“ во Куманово, удрило во пешакот Р.М. (75).

Според полицијата, Р. М. здобила тешки телесни повреди по што е пренесена во Општата болница Куманово.

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Куманово.

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе