Жена нападната во Скопје

Вчера во 16.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(45) од Тетово пријавила дека околу 13.00 часот пред паркинг на ул.„Филип Втори Македонски" во Скопје била физички нападната од едно лице.

Oд МВР информираат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе