Земја затрупа работник во рудникот „Суводол“

Синоќа, во рудникот „Суводол“, во одрон од земја бил пронајден затрупан машинистот К. Т. (38) од Прилеп. МВР соопшти дека лекар од Итната медицинска помош Битола констатирал смрт, а увид извршила екипа од СВР Битола. 

На местото на настанот биле трудов инспектор и јавен обвинител по чија наредба телото на починатиот било предадено на обдукција. 

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе