Заварувал ограда, предизвикал пожар на Зајчев рид

Вчера попладне во СВР Скопје било пријавено дека на место викано „Зајчев рид“, во близина на Хидрометеоролошкиот завод, горела сува трева и нискостеблеста шума. Полициски службеници излегле на местото на настанот каде бил затекнат Р.Ѓ.(78) од Скопје. 

Во разговор со полициските службеници тој појаснил дека при заварување на оградата, од искрите настанал пожарот, кој тој не успеал да го изгасне. Од екипа на Бригадата за противпожарна заштита пожарот бил изгаснат во 14.50 часот.  Се работи на расчистување на случајот.

 

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе