Затворен угостителски објект во Франгово, работел по 23 часот

Угостителски објект во струшкото село Франгово ноќеска не ја почитувал владината одлука за ограничено работно време, утврдил Државниот пазарен инспекторат, соопшти СВР Охрид.

Портпаролот Стефан Димоски денеска информира дека Л.Ј. од селото Франгово не го затворил објектот согласно одлуката и против него од инспекторите на Државниот пазарен инспекторат бил изготвен записник и соодветна пријава.

„СВР Охрид во соработка со Државниот пазарен инспекторат, на целото подрачје што го покрива, реализира контроли по угостителските објекти, согласно одлуката на Владата за ограничување на работното време на угостителските објекти до 23 часот. Притоа, непочитување на одлуката е регистрирано во угостителски објект во струшкото село Франгово, сопственост на Л.Ј. од истото село“, изјави Димоски. 

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе