Запалени „мерцедеси“ во Скопје и Дебар

Рано утрово во СВР Скопје било пријавено дека на булеварот „АСНОМ" во Скопје настанал пожар во патничко возило „мерцедес", сопственост на И.В. (42) од Скопје. Притоа, целосно бил опожарен предниот дел на возилото, а опожарена била и задната страна на патничко возило „волво", сопственост на Г.Н. од Скопје. Пожарот бил изгаснат од екипа на Бригадата за противпожарна заштита Скопје. Увид извршила екипа од СВР Скопје.

Некаде во исто време во полициската станица во Дебар било пријавено дека во село Брештани, настанал пожар во патничко возило „мерцедес“, сопственост на Ѓ.И од Струга. Во пожарот бил опожарен предниот дел од возилото. Пожарот бил изгаснат, а увид извршила екипа од полициската станица Дебар.

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе

Хрватскиот музичар и кантавтор Дадо Топиќ уште во далечната 1973 година во неговата култна песна „Македонија" ја опиша нашата татковина како „земја каде сонцето вечно сјае".

повеќе

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет".

повеќе