Запален автомобил на штипјанец

Вчера во 05.10 часот во Полициската станица Штип било пријавено дека на паркингот на улицата Борис Крајгер во Штип имало опожарено возило, соопштуваат од МВР.

„Полициски сслужбеници излегле на местото и било утврдено дека пожарот настанал во патничко возило „Пасат“ со бугарски регистарски ознаки, сопственост на Ѓ.К.(25) од Штип. Пожарот бил изгаснат и бил извршен увид. Се разботи на расчистување на случајот“, велат од МВР.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе