Загинатиот планинар на Олимп е од Скопје

М.Г. (57) од Скопје е загинатиот планинар на планината Олимп во Грција, информираат од Министерството за надворешни работи.

Според првичните информации, М.Г. на стотина метри пред планинарскиот дом „Спилиос Агапитос“ изгубил рамнотежа и паднал во бездна.

Утре во Солун ќе биде извршена обдукција на телото на М.Г. по што ќе се знае повеќе за причината на губењето на рамнотежата. Се претпоставува дека М.Г. добил срцев удар. Противпожарни екипи и полиција на Литохоро учествувале во извлекување на телото.

Во групата од Македонија биле деветмина планинари.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе