Загина едно лице во сообраќајка во Скопје

Едно лице загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на улицата „Скупи“ меѓу патничко возило „голф“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.О. (27) од Скопје и мопед „пежо“ со скопски регистарски ознаки, управуван од Г.Ц.(30) од Скопје.

Возачот на возилото најпрво избегал, но подоцна самиот се пријавил во полициската станица Бит Пазар. По несреќата Г.Ц. и сопатникот од мопедот М.Ѓ.(50) од Скопје биле пренесени во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ каде од страна на лекар на Г.Ц. му биле констатирани тешки телесни повреди, а М.Ѓ. околу им подлегнал на повредите.

Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје.

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе