Загина еден од мотоциклистите од сообраќајката на автопатот Скопје - Велес

Б.Ѓ. (28) еден од мотоциклистите загина, а вториот е во животна опасност по денешната тешка сообраќајна несреќа кај Катланово, на автопатот Скопје - Велес.

Стравичната сообраќајка се случила неколку минути пред 13 часот после наплатната станица Петровец кога двајца мотоциклисти удриле во товарно моторно возило.

 

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе