За пет часа во Битола и Прилеп казнети 90 мотоциклисти

За време на полициска акциска контрола на територијата на Битола и Прилеп казнети се 90 мотоциклисти. Казни се изречени и за алкохолизирани возачи на автомобили.

МВР информира дека сообраќајната полиција синоќа, во периодот од 18 до 23 часот, спровел акциска контрола за прекршоци кои ги прават возачите на мотоцикли на територија на СВР Битола.

„За време на контролата констатирани и законски санкционирани се 90 прекршоци, од кои 50 на територија на Прилеп и 40 на територија на Битола“, велат од МВР.

Исто така, во периодот од 23 до 2 часот по полноќ на подрачјето на Битола била спроведена акциска контрола за управување возило под дејство на алкохол, при што казни им се изречени на пет возачи.

Безбедноста, енергијата и миграцијата се три приоритети со најголема важност за британските граѓани, така што тие се на и на самиот врв на мојата агенда. Затоа патувам за Прага на средбата со европските лидери.

повеќе

Камбаните бијат поради нашата некадарна дипломатија, која е професионално  одговорна за дебаклот со Договорот со Бугарија, а пред тоа за Преспанскиот договор.

повеќе

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе