За неносење маска казни за 431 лице, 28 за прекршување на полицискиот час

Во изминатите 24 часа на територијата на целата држава регистрирано е 431 прекршување на мерката за носење лична заштита на лице, а забраната за движење од 20 часот синоќа до 05 часот утрово не ја почитувале 28 лица.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата за спречување на ширењето на ковид-19.

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе

Целиот свет гледа на 2021 година како на година на заздравување на економијата.

повеќе