МВР билтен

За еден ден во Скопје „пајакот“ кренал 56 возила

Во Скопје во текот  на вчерашниот ден полицијата санкционирала четворица возачи. 

Во текот на 21.01.2020 на подрачјето на СВР Скопје преземени се мерки и активности и констатирано е дека еден возач управувал возило со брзина поголема од дозволената.

Од сообраќај се исклучени и: еден возач затоа што управувал возило без да се стекне со право на управување на моторно возило и едно возило, бидејќи било нерегистрирано.

Санкциониран е и еден возач поради поминување на крстосница на црвено светло.

Во текот на изминатиот ден 56 возила се подигнати со специјално возило „пајак".

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе