За брзо возење во Скопје казнети 47 лица

Министерството за внатрешни работи продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот и вчера само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 149 мерки.

Од вкупниот број мерки, 47 се за непочитување на брзина на движење 47, 18 за возење без возачка дозвола, седум за технички неисправни и нерегистрирани возила, пет за користење на мобилен телефон, седум за возење под дејство на алкохол, четири за некористење сигурносен појас и 23 за непрописно паркирани возила.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови, а од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

 

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе