За брзо возење казнети 270 возачи, 40 во Скопје

За време на вчерашните радарски контроли на улиците и патиштата во Македонија за брзо возење се казнети 270 возачи, од тоа во Скопје се напишани 40 казни. На радар е утврдено дека 15 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа 109 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 161 надвор од населено место.

Во Скопје полицијата изрече вкупно 143 казни за разни прекршоци покрај за брзо возење, од тоа 13 мерки за возење без возачка дозвола, осум санкции за возење под дејство на алкохол, шест мерки за минување на црвено светло, четири санкции за некористење сигурносен појас, три мерки за користење мобилен телефон при возење, а изречени се и други прекршочни санкции.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, предупредува МВР и апелира  до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе