За брзо возење казнети 254 возачи, 22 од нив во Скопје

Во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција казни 254 возачи за брзо возење, од нив 22 казни се изречени во Скопје. Од казнетите, 11 возачи возеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 138 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 116 надвор од населено место.

На територија на Скопје се изречени вкупно 241 казни, меѓу кои и 36 мерки за возење без возачка дозвола, три мерки за возење под дејство на алкохол, 28 мерки за нерегистрирани возила, шест санкции за возач почетник, 22 санкции за користење мобилен телефон, девет мерки за минување на црвено светло...

 

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе