За брзо возење казнети 174 возачи

Во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција со радарска контрола на повеќе патишта и улици низ Македонија регистрира 174 возачи кои ја пречекориле дозволената брзина на возење.

Од санкционираните 174 возачи, седум возеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 77 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 97 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, предупредуваат од МВР и апелираат да се почитуваат сообраќајните знаци и правила, а брзината да се прилагодува и на условите на патот.

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе