За 4 часа возачи на автобуси за ученици направиле 47 прекршоци, дел немале ни возачка

Полицијата денеска изврши акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици на територија на државава, при што констатирани се 47 сообраќајни прекршоци, информира Министерството за внатрешни работи.

„Во периодот од 06:00 до 10:00 часот на територијата на Република Северна Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома. При контролата констатирани се 47 сообраќајни прекршоци“, се вели во соопштението.

Од МВР соопштија дека од вкупниот број санкции, пет се за технички неисправни возила, три мерки поради непоседување на задолжителна опрема, две санкции за возење без возачка дозвола, 17 возила се упатени на вонреден технички преглед.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе