Вработен во МВР во Прилеп испукал од службен пиштол во канцеларија

Денеска околу 15.15 часот во канцеларија на Агенцијата за национална безбедност сместена во полициска станица во Прилеп З.М., вработен од МВР од службен пиштол испукал еден куршум во подот.

„Од испукувањето нема повредени, причинета е незначителна материјална штета. Известен е јавен обвинител. Извршен е увид на лице место. Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди во содејство со Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп преземаат мерки за расчистување на настанот“, велат од МВР.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе