Вработен во „Македонски шуми“ ставил печат на 136 метри кубни бесправно исечени дрва

Полицијата од Струга поднесе кривична пријава против Г.Б. (47) од Струга поради постоење основи на сомневање за „злоупотреба на службена положба и овластување“.

Пријавениот, вработен во шумско стопанство „Јабланица“, во атар на село Лакавица, ставил печат на 136,5 кубни метри бесправно исечени букови дрва, сопственост на Македонија и овозможил да бидат транспортирани како легални.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе