Вработен во ЕВН нападнат на патот Житоше-Локвени

На 19.04.2021 во 15.05 часот во полициското одделение Ропотово, И.Р.(38) од Македонски Брод, вработен во ЕВН, пријавил дека околу 15.00 часот, додека со неговиот колега П.Ѓ. се движеле со службено возило од с.Житоше кон с.Локвени, биле попречени од патничко возило „пежо" во кое имало едно лице.

„Според пријавеното, кога застанале, И.Р. излегол од возилото, а лицето почнало да се однесува агресивно и се обидело да го удри, по што тој се вратил во возилото и со врата го удрил лицето. Се преземаат мерки за расчистување на случајот“, информираат од МВР.

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе