Струмичко

Возач загинал во сообраќајка

Жител од струмичкото село Мокрино загинал кога со автомобилот што го управувал излетал од коловозот, вчера попладнето на регионалниот пат село Ново село – село Мокрино.

Според полицијата, животот го загубил Е.Д. (69).

Сообраќајната несреќа се случила околу 18.30, кога автомобил „тојота корола“ со струмички регистарски ознаки, што го управувал Е.Д. од засега непознати причини излетал од патот.

Во сообраќајката возачот се здобил со тешки повреди и веднаш бил пренесен во болницата во Струмица каде што починал. 

Екипа на СВР Струмица извршила увид.

 

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе