Возач тешко повреден во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Во СВР Тетово било пријавено дека на автопатот Гостивар-Тетово, кај клучка „Жеровјане", патничко возило фолксваген голф, со тетовски регистарски ознаки, управувано од Ш.Р.(22) од село Доброште, излетало надвор од коловозот. 

Фото: Пиксабеј

Во несреќата возачот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Клиничката болница во Тетово. Извршен бил увид од увидна екипа на СВР Тетово.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе