Во валандовското село Удово

Возач полнел гориво со фалсификувани пари

Непознат возач на бензиската пумпа во валандовското село Удово, синоќа платил за полнење гориво со три фалсификувани банкноти од по 1.000 денари, по што го напуштил местото. 

Кога вработените сфатиле дека се измамени, случајот бил пријавен во полицијата од каде што е извршен увид и се преземаат мерки за негово расчистување. 

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе