Возач на автобус тешко повреди пешак и побегнa

Вчера во 17.45 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Македонско- косовска бригада“ во Скопје, патничко возило „фолксваген голф" удрило во пешакот А.А.(36) од Скопје, по што го напуштил местото на несреќата, информира МВР.

„Пешакот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Комплексот клиники „Мајка Тереза", соопштија од полицијата.

Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје и се работи на расчистување на случајот.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе