Куманово

Возач и неговата 5-годишна ќерка повредени во сообраќајка

Кумановец и неговата 5-годишна ќерка биле тешко повредени откако со автомобилот во кој се возеле излетале од патот и се превртеле, вчера на регионалниот пат Куманово-Свети Николе.

Поради  сериозноста на повредите, возачот и девојчето биле однесени во штипската болница, но поради сериозноста на повредите биле пренесени на скопските Клиники.

Според полицијата, сообраќајката се случила во 15.50 часот, на регионалниот пат Куманово- Свети Николе, кога автомобил „голф“ управувано од Ф.С.(24) од Куманово излетало од патот и се превретл.

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.

повеќе