Скопје

Вооружена престрелка во Чаир, нема повредени

Нема повредени во вооружената престрелка што вечерва се случила во скопската населба Чаир. Неофицијлано, престрелката била помеѓу две лица од едната и едно лице од спротивната страна, а причината била поради нерасчистени имотно - правни односи помеѓу нив.

Вооружениот инцидент се случил околу 19 часот, на улицата Лазо Трповски, во близина на маркетот „Принц“ и пред многубројни минувачи.

Полицијата врши увид на местото. Од МВР велат дека со повеќе детали за инцидентот ќе информираат утре.

 

Институциите пристапуваат кон барањата на информации од јавен карактер со одреден сомнеж.

повеќе

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе