Војници навреме спасиле шест лица меѓу кои и две деца од пожарот во Дебар Маало

Професиопнални војници навреме спасиле шест лица меѓу кои и две деца од пожарот кој ноќеска избувнал во ресторанот „Мечка" во Дебар Маало.

Од АРМ за МИА информираат дека војниците го забележале пожарот во 2.50 часот. Професионален војник кој бил дежурен на пријавницата на ГШ на АРМ видел дека на вториот кат од објектот има луѓе кои бараат помош.

Веднаш била известена противпожарната служба, брзата помош и МВР. Десет припадници на Армијата со скала се упатиле кон опожареното место и до 3.05 часот евакуирале дедо, баба, син, снаа и две малолетни деца.

Во гаснењето на пожарот во ресторанот учествуваа 18 пожарникари со осум возила, а според Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје, биле запалени и три автомобили сопственост на С.Б., Г.Р. и  А.М., кои биле паркирани пред објектот.

 

Апелирам до лидерите на партиите да не им „помагаат" на кандидатите.

повеќе

Во ерата во која сите напредни земји во светот престануваат со употреба на фосилни горива, ние отвораме нови наоѓалишта, наоѓаме оправдување за исцрпување на необновливите ресурси и за активирање на најголемата глобална закана за морската биолошка разновидност.

повеќе

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе