Во возило од Тетово фатени двајца мигранти од Турција

Во Гевгелија било сопрено патничко моторно возило „фолксваген пасат“ со тетовски регистарски ознаки управувано од Џ.А. (46) од Мала Речица, Тетовско и при извршениот преглед на возилото пронајдени биле двајца мигранти А.В. (24) и А.Ј. (22) од Турција.

Возачот и двајцата мигранти биле приведени во полициска станица за понатамошна постапка. Известен е и јавен обвинител.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе