Во Велес приведени 6 лица на издржување затворска казна

СВР Велес, вчера, врз основа на судска наредба, ги привеле Б.А. (40), Н.П. (21), Ј.Ј. (39), М.А. (24), И.У. (40) и Р.С. (30), сите од Велес.

За нив биле распишани потерници за издржување затворски казни. Р.С. била спроведена во казнено-поправната установа Затвор Идризово, а останатите пет лица биле спроведени во казнено-поправната установа Затвор Скопје за издржување на казните.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе