Во три сообраќајни несреќи загина еден возач, неколку лица се повредени

Вчера попладнето на автопатот Куманово - Скопје, во близина на клучка Хиподром загина Д.Ѓ., кој управувајќи возило „фиат фиорино" со скопски  регистарски ознаки, излетал од патот.  Смртта била констатирана од екипа од Итна медицинска помош, извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје и јавен обвинител. Тешки сообраќајни несреќи се случија во Скопје и кај Струмица.

Синоќа во СВР Струмица било пријавено дека на локалниот пат во селото.Добрашинци, струмичко, патничко возило „фолксваген голф", со струмички регистарски ознаки, управувано од А.Д.(19) од селото.Ангелци, струмичко, излетало надвор од коловозот.

„Притоа, со тешки телесни повреди се здобиле сопатниците В.Н.(20) и С.Н.(19), двајцата од селото Градошорци, струмичко, а со телесни повреди се здобиле М.С.(19) од селото Ангелци и возачот А.Д., констатирани во Општата болница во Струмица. Извршен е увид од увидна екипа од СВР Струмица“, информира МВР.

Малку пред 2 часот по полноќ во СВР Скопје било пријавено дека на улицата „Војвода Васил Чакаларов", патничко возило „рено", со скопски регистарски ознаки, управувано од Љ.К.(58) од Скопје, излетало од коловозот.

„По несреќата Љ.К. бил пренесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза", каде што му биле констатирани тешки телесни повреди. Извршен бил увид од јавен обвинител и увидна екипа од СВР Скопје“, соопшти МВР.

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе