Пустошење на македонските цркви

Во Тресонче украдени 32 вредни икони

Нов грабеж и опустошување на уште една македонска црква се случил вчера во дебарското село Тресонче, од каде што биле украдени 32 вредни икони.

 

Била ограбена црквата Свети Петар и Павле. Непознати разбојници насилно влегле во просториите и украле пет големи и 27 мали икони.

Инаку, од почетокот на годината досега се ограбени дваесетина цркви, од кои речиси сите во селата на западна Македонија.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе