Во Стар Дојран скопјани се степале за паркинг

Ноќеска околу 1 часот по полноќ во Стар Дојран во близина на плажата Свети Никола бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка од страна на А.К. (31) од Скопје, Љ.М. (42) од Скопје, од една страна и И.М. (21) од Скопје и Б.А. (21) од Скопје од друга страна. До нарушувањето дошло по претходна расправија околу паркирање на возило. 

Против сите четворица скопјани ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

 

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе