Во сообраќајката во Сарај автомобил усмрти 65-годишен пешак

Вчера околу 21.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на крстосница од ул.„Ѓорче Петров" и ул.„Никола Пушкаров" во Скопје, патничко возило ауди а6 со скопски регистарски ознаки, управувано од М.Ј.(58) од с.Сарај, удрило во пешакот С.Р. (65) од с.Грчец, општина Сарај.

На местото на несреќата починал С.Р., а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош.

Увид на местото извршиле екипа од СВР Скопје и Јавен обвинител, по чија наредба телото на починатиот било дадено на обдукција. 

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе